Evlilik Sözleşmesi Nedir?

Eşlerin evlenmeden önce ya da evlilik sırasında yaptıkları, taraflar arasındaki süreci ve iradeleri belirleyen sözleşme türüne evlilik sözleşmesi denir. Roma döneminden günümüze kadar gelen bir yöntemdir. Genelde kadının evlilikteki fiil ve hak ehliyetini belirtmede kullanılır. Çoğunlukla da ilerde yaşanabilecek boşanma sonrası ortaya çıkacak birçok hakkı öteleme ya da belli bir şekilde sınırlama amacıyla önceden yapılır.

Evliliğin sözleşmesine aynı zamanda mal ayrımı sözleşmesi de deniyor. Yani evlenmeden önce miras paylaşımını bu sözleşme ile yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda mal paylaşımı, evlilik devam ederken de gerçekleştirilebilmektedir. Örneğin aldığınız evleri ya da arabaları boşanmadan önce de ayrı ayrı paylaştırabiliyorsunuz.

Evlilik sözleşmelerinde sadece karşı tarafın mal ve hak kısıtlaması uygulamasına gidilmez. Aynı zamanda tam tersi yani haklarını genişletme amacıyla da kullanılabilir. Örneğin evlilik öncesinde bu sözleşmeye “boşanma sonrasında nafaka miktarını” koyabiliyorsunuz. Yahut çocukların velayetleri hakkında da belirlemelerde bulunabiliyorsunuz. Kısacası bu sözleşmeyi çift taraflı düşünmenizde fayda var.

a)      Evlilik Sözleşmesi Ne Zaman Yapılır?

Bu tür sözleşmelerinin yapılma zamanı, kişisine göre değişir. Fakat sık tercih edilen dönemler evliliğin öncesidir. Çünkü, içeriğindeki maddelerde hem fikir olunması halinde evlilik gerçekleşir ya da vazgeçilir. Diğer yandan evlilik devam ederken de sözleşme hazırlanabiliyor. Bu uygulamada da ülkemizde sık karşılaşılan bir manzara.

b)      Evlilik Sözleşmesini İmzalamak Zorunlu mu?

Sevgilim evlilik sözleşmesi imzalamamı istiyor… Erkek arkadaşım evlilik sözleşmesi hazırlamış… Bu tür durumlar, günümüz toplumlarında sık karşılaşılmaktadır. Çoğu birey bunun bir dayatma ya da zorlama sözleşmesi olduğunu düşünüyor. Ancak evlilik sözleşmesini imzalamak zorunda değilsiniz. Hukuken böyle bir zorlama yok. Tamamen isteğe bağlı bir sözleşme türüdür. Kararınızın neticesi aile hayatınızın sonraki dönemini belirleyebilir ama imzalamak zorunda değilsiniz.

c)      Zorla İmzalatılan Evlilik Sözleşmesi Hakkında

Çiftler arası özgür iradeyi hiçe sayan bir davranış, yasalarımızca her zaman yasak olarak belirlenmiştir. Bir birey zorla evlilik sözleşmesi imzalatılması halinde bunun iptali için dava açma hakkına sahiptir. Elbette bunun için bir avukattan yardım alması ve zorla imzalatıldığını da gerekçeli şekilde ispat etmesi gerekiyor.

d)      Evlilik Sözleşmesinin Yapıldığı Yer

Evlilik yani mal rejimi sözleşmesi noter huzurunda yapılır. Evlenmenin gerçekleşeceği bölgedeki herhangi bir yetkili notere giderek sözleşmeyi imzalayabilirsiniz. Noterlerin bu tür sözleşmeleri onaylama yetkileri var. Yani evlenme sözleşmesinde mahkemelere başvurmanıza, dava açmanıza gerek yok. Noter yeterli olacaktır.

Evlilik Sözleşmesi Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar

Doğru kullanıldığında evlilikle alakalı sözleşmeler taraflar için faydalı olur. Fakat art niyetli kullanıldığında karşı tarafa zarar verebilir. Bu nedenle sözleşme hazırlanırken de imzalanırken de bazı huşulara dikkat edilmeli. Mal ayrılığı sözleşmesi olarak da bilinen bu uygulamayı hayata geçirirken aşağıdaki hususlara dikkat etmenizi öneriyoruz.

Evlilik sözleşmesi hazırlamada dikkat edilecek şeyler:

  • Maddeler kanuna uygun hazırlanmalı.
  • Maddeler ahlaki değerlere uygun olmalı.
  • Kamu düzeninin aksine sözleşme maddeleri olmamalı.
  • Kişilik haklarını çiğneyen maddeler bulundurulmamalı.
  • İrade sakatlığı doğuracak hususlar bulunmamalı.
  • Eşlerin birbirine karşı olan saygılarını zedeleyecek maddeler olmamalı.
  • Çocukların bakımıyla ilgili eşit bir yaklaşım olmalı.
  • Mal paylaşımı hakkında eşit bir yaklaşım olmalı.
  • Tarafların birbirlerine olan sadakatlerinde doğru bir yaklaşım izlenmeli.
  • Karşı tarafı zorlayıcı ve mağdur edici bir dil kullanılmamalı.

Hazırlamayı düşündüğünüz sözleşmede yapacağınız en ufak bir hata karşı tarafı yani sevdiğinizi üzmenize ve hatta ailenizi dağıtmanıza sebep olabilir. Her iki tarafı da kapsayan, kişilik haklarına ve saygınlığına zarar vermeyen bir sözleşmeyi sadece uzman bir avukat hazırlayabilir. Zira birçok ince detayı bulunuyor. Sadece duygusal açıdan değil, hukuki açıdan da evlilik sözleşmelerini avukatlar hazırlamalıdır. Aksi halde doğru bildiğiniz birçok sözleşme maddesi aslında kanunen yok hükmünde olacaktır.

Evlilik Sözleşmesi Nedir?

Tavsiye Edilen Yazılar